More About This Product
Sustainability & Sourcing
Ingredients
Nutritional Information
| Typical Values | Per 100 |
|---|---|
| Energy | 2498 kJ / 602 kcal |
| Fat | 46g |
| of which saturates | 39g |
| Carbohydrate | 39g |
| of which sugars | 37g |
| Protein | 4.3g |
| Salt | 0.01g |
UK Standard (3-5 working days) £3.95
UK Express (1-2 working days) £6.95
Highlands, Islands and International postage is calculated at checkout.
Click here for Delivery Information
Cocoa Dusted Truffles with Cocoa Nibs.
This exquisitely intricate designed limited edition collectable cat shaped tin makes the most wonderful gift. The tin has a soft ' snowflake' varnish giving it a very premium feel. It is sold within a carton sleeve that can be removed. The ideal place to hide your favourite Monty Bojangles truffles!
Treat your loved ones to these deliciously moreish luxury cocoa dusted truffles. One of a range of unique cats, each tin is designed as a beautiful & fantastical cat for a thoughtful chocolate gift box. flavour is a tantalising chocolatey truffle, infused with crunchy cocoa nibs and dusted with bitter sweet cocoa powder. All the Chocolatey experience and totally plant based.
Suitable for vegans and vegetarians.
| Typical Values | Per 100 |
|---|---|
| Energy | 2498 kJ / 602 kcal |
| Fat | 46g |
| of which saturates | 39g |
| Carbohydrate | 39g |
| of which sugars | 37g |
| Protein | 4.3g |
| Salt | 0.01g |