More About This Product
Ingredients
Nutritional Information
| Typical Values Per 100ml | |
|---|---|
| Energy | 326kcal / 1364kJ |
| Fat | 0g |
| of which saturates | 0g |
| Carbohydrate | 80.3g |
| of which sugars | 80.3g |
| Protein | 0g |
| Sodium | 403.5mg |
| Salt | 1g |
UK Standard (3-5 working days) £3.95
UK Express (1-2 working days) £6.95
Highlands, Islands and International postage is calculated at checkout.
Click here for Delivery Information
Salted Caramel flavour sugar syrup.
MONIN captures this heady flavour combination in its latest syrup, which works beautifully in coffees and chocolates, as well as in cocktails and dessert drinks.
Colour:Shiny amber colour with copper yellow glints.
Tasting notes: Salted Caramel combines the indulgence of caramel with a light, smooth salt accent.
For more recipe inspiration, take a look at our Monin Drinks Recipes page.
| Typical Values Per 100ml | |
|---|---|
| Energy | 326kcal / 1364kJ |
| Fat | 0g |
| of which saturates | 0g |
| Carbohydrate | 80.3g |
| of which sugars | 80.3g |
| Protein | 0g |
| Sodium | 403.5mg |
| Salt | 1g |