More About This Product
Ingredients
Nutritional Information
| Typical Values | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2492 kJ / 600 kcal |
| Fat | 46g |
| of which saturates | 39g |
| Carbohydrate | 41g |
| of which sugars | 39g |
| Protein | 4.3g |
| Salt | 0.1g |
UK Standard (3-5 working days) £3.95
UK Express (1-2 working days) £6.95
Highlands, Islands and International postage is calculated at checkout.
Click here for Delivery Information
French Cocoa Dusted Truffles.
This exquisitely intricate designed limited edition collectable cat shaped tin makes the most wonderful gift. The tin has a soft ' snowflake' varnish giving it a very premium feel. It is sold within a carton sleeve that can be removed. The ideal place to hide your favourite Monty Bojangles truffles!
The tin is packed full of Monty Bojangles award winning Choccy Scoffy Truffles: Rich & chocolatey cocoa dusted truffles coated with a generous dusting of exquisite bitter-sweet cocoa powder, which won a Great Taste Award in 2020. There are over 14 cocoa dusted truffles in this chocolate gift tin.
Suitable for Vegetarians.
| Typical Values | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2492 kJ / 600 kcal |
| Fat | 46g |
| of which saturates | 39g |
| Carbohydrate | 41g |
| of which sugars | 39g |
| Protein | 4.3g |
| Salt | 0.1g |